نورپردازی در دکوراسیون

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

_نورپردازی در دکوراسیون داخلی
_نورپردازی در دکوراسیون داخلی

روشنایی غیر مستقیم در دکوراسیون داخلی:

نحوه عمل این نوع روشنایی به صورت توکار است ؛ در این حالت همه نورها به طرف سقف هدایت می شودو سایر سطوح اتاق، به وسیله انعکاس متقابل روشن می شود، نتیجه این امر خسته کننده است. زیرا توزیع روشنی بیش از حد یکنواخت است، همچنین این نوع روشنایی کارایی خوبی ندارد و فقط در موارد خاص باید از آن استفاده کرد.

 

محل قرارگیری چراغ در دکوراسیون داخلی:

 

نورپردازی در دکوراسیون
نورپردازی در دکوراسیون

ترتیب قرار گیری چراغ ها به منظور نیل به توزیع روشنی دلخواه لازم است به گونه ای باشد که نور کافی به قسمت های بالایی دیوارها و سقف برسد‌. این امر عموما نیاز به طرح قرارگیری چراغ ها در فواصل یکنواخت دارد تا بدین ترتیب شدت روشنایی مورد نیاز در صفحه مربوط به ناحیه تامین روشنایی حاصل شود در حالی که ترتیب قرارگیری به صورتی است که فواصل بین چراغ ها از مقدار از مقدار حداکثر نسبت فاصله به ارتفاع نصب تجاوز نمی کند و فاصله از دیوارها نصف این فاصله می باشد.

به منظور حصول اطمینان از این که روشنی دیوار کافی است چراغ ها را لازم است حتی نزدیک تر به دیوارها قرار داد. در مورد چراغ های با نوردهی به طرف بالا، لازم است آن ها را در فاصله حداقل ۱۵۰ سانتی متر از سقف و حتی بیشتر از آن قرار داد، به طوری که نور به طرف بالا به خوبی روی سقف توزیع شود.

سایه ها در دکوراسیون داخلی:

تفاوت های خیلی زیاد در روشنی سطوح همانند و درخشندگی بیش از حد منابع نوری باعث خستگی مفرط چشم ها می شود. از طرفی در صورتی که روشنی خیلی یکنواخت باشد، تاثیر آن ایجاد محیط خسته کننده یا افسرده کننده است. با اینکا توزیع روشنایی عمومی عامل اصلی است ولی شدت سایه ها نیز در محیط تاثیر می گذارد، شدت سایه ها به وسیله نوع توزیع نور تعیین می شود.

مثلا نوردهی با زاویه بسته باعث ایجاد سایه هایی با شدت زیاد می شود. در حالی که لامپ های فلورسنت سایه های ملایم ایجاد می کنند، سایه هایی با شدت زیاد معمولا مناسب نیستند به جز مواردی که هدف ایجاد جلوه های ویژه باشد.نورپردازی در دکوراسیون

 

 

 


light in decoration design

نورپردازی در ساختمان

انتخاب مستقیم روشنایی در دکوراسیون داخلی:

نورپردازی در دکوراسیون
نورپردازی در دکوراسیون

سیستم های روشنایی باید به گونه ای انتخاب شوند که توزیع روشنی مورد نیاز را ایجاد کنند. این بدین معنی است که در مورد آویز یا چراغ هایی که روی سطوح نصب می شوند، در دفاتر کار و اماکن حداقل ۳۰ درصد نور منتشره باید به طرف بالا باشد، در این صورت می توان از کافی بودن روشنی سقف اطمینان حاصل کرد.نورپردازی در دکوراسیون داخلی 


دکوراسیون داخلی اتاق خواب

نورپردازی در غرفه سازی

منبع : استاد شاطریان ؛ کتاب طراحی دکوراسیون داخلی

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *