تخته چوب فراوری شده

تخته چوب فراوری شده

Cross Laminated Timber (CLT): چیست و نحوه استفاده از آن چیست

تخته چوب فراوری شده |متریال نوین در ساخت سازه های خاص و دکوراسیون داخلی

صنعت ساخت و ساز مقدار گزافی از ماسه را مصرف کرده است و به تدریج در حال تخریب است. هنگامی که برای ساخت بتن ، شیشه و سایر مواد استفاده می شود ، موضوعی است که باید ما را نگران کند. ساخت و ساز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زباله های جامد در جهان است. به عنوان مثال ، برزیل حدود 50٪ تا 70٪ کل زباله های جامد تولید شده را نشان می دهد. اما اگر بیشتر موادی که استفاده می کنیم تجدید پذیر نیستند و بنابراین محدود نیستند ، چگونه می توانیم این وضعیت را تغییر دهیم؟

تخته چوب فراوری شده
تخته چوب فراوری شده

متریال نوین چوب در ساخت خانه

Cross Laminated Timber (CLT) که در اروپا رایج شده و به تدریج در سایر نقاط جهان مورد توجه قرار می گیرد ، به دلیل قدرت ، ظاهر ، قابلیت انعطاف پذیری و پایداری برجسته است.و راه حل جالبی برای ساخت ویلا و ایده های طراحی برای دکوراسیون داخلی میباشد

تخته چوب فراوری شده در دکوراسیون داخلی
تخته چوب فراوری شده در دکوراسیون داخلی

نحه ساخته شدن تخته های مستحکم

این ماده از تخته هایی (یا لاملا) از چوب های اره ، چسب و لایه ای تشکیل شده است که هر لایه عمود بر لایه قبلی است. با اتصال لایه های چوب در زاویه های عمود ، سختی ساختاری صفحه برای هر دو جهت ، شبیه تخته سه لا اما با اجزای ضخیم تر ، بدست می آید. به این ترتیب پانل مقاومت کششی و فشاری زیادی دارد.

موارد استفاده متریال تخته چوبی فراوری شده

تخته چوب فراوری شده در معماری
تخته چوب فراوری شده در معماری

این ماده پایدار است زیرا از چوب تشکیل شده است ، یک منبع تجدید پذیر (معمولاً از جنگل کاری) و در طول تولید به سوختن سوخت های فسیلی احتیاج ندارد. از آن برای زیرساخت ها و پشتیبانی در سایت های بزرگ ساختمانی ، به عنوان فرم هایی برای بتن ریزی پل ها ، یا حتی به عنوان پایه تراکتور در زمین های ناپایدار در هنگام ساخت سدها استفاده شده است.

موارد استفاده از تخته فراوری شده در دکوراسیون داخلی و معماری

پتانسیل آن برای ساخت و سازهای کوچک به دلیل ظاهر جالب و مقاومت ساختاری آن مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر ، حتی آسمان خراش هایی با قطعات CLT ساخته شده اند. پانل ها می توانند به عنوان دیوار ، کف ، مبلمان ، سقف و سقف , در معماری عمل کنند.

تخته چوب فراوری شده در سازه معماری
تخته چوب فراوری شده در سازه معماری

ابعاد تخته چوب فراوری شده

ضخامت و طول CLT می تواند با خواسته های هر پروژه سازگار باشد. به طور کلی ، صفحات ساخته شده از CLT در تولید خود مونتاژ و برش می خورند ، در حال حاضر مفاصل ، دهانه ها و دریل های مشخص شده در طراحی را پیش بینی می کنند. سپس قطعات به محل حمل شده و سپس مونتاژ در آنجا انجام می شود.

تخته چوب فراوری شده
سایز تخته چوب فراوری شده

ایجاد ظاهر نهایی در تخته فراوری شده

سیلویو لاگرانا ماچادو ، یکی از شرکای شرکت MAPA ، اشاره می کند که “از آنجا که این یک صفحه جامد است که از یک ماده واحد تشکیل شده است ، ساختار به هیچ روشی احتیاج ندارد ، این امر نیاز به نیروی کار و مواد را برای ظاهر نهایی آن کاهش می دهد. همان دیواری که تنشهای ساختاری سقف همچنان در معرض دید قرار دارد ، اما هنوز گزینه ای برای پوشاندن آن بدون هیچ مشکلی اساسی وجود دارد. ” به طور کلی ، فقط به یک سطح از ضد آب شفاف استفاده می شود و باعث می شود طرح های طبیعی الیاف چوب کاملاً مشهود باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *