دکوراسیون داخلی

معماری دکوراسیون و فرهنگ

دکوراسیون و فرهنگ

دکوراسیون و فرهنگ


ارتباط میان دکوراسیون و فرهنگ

دکوراسیون و فرهنگ:

دکوراسیون وفرهنگ
دکوراسیون وفرهنگ

ارگونومی و فرهنگ

ارگونومی یا فاکتورهای انسانی چگونه با فرهنگ مرتبط می شود در حالیکه ارگونومی به بررسی عواملی کاملا فیزیکی یا فیزیولوژیکی می پردازد که این دو مقوله ارتباطی با فرهنگ ندارد اما در پاسخ باید گفت که ارگونومی اگر و فقط به این دو محدود شود در واقع درست و کامل بررسی نگردیده و درک نگشته است در حالی که ارگونومی در بررسی ابعاد روانی و روحی بسیار مهم تر جلوه می کند تا فیزیولوژیستی یا فیزیکی. اگر ارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی به بررسی ابعاد انسانی می پردازد چگونه است که از این فاکتورها فقط به جسم توجه می گردد و بس. اگر انسان را خوب بررسی کنیم او را موجودی دارای سه بعد می یابیم که غفلت از هرکدام از این ابعاد سه گانه باعث درک ناقص انسان و انسانیت است.

فلسفه دکوراسیون داخلی

در منطق این گونه می گویند که انسان موجودی است زنده، دارای قوه ناطقه( به معنای عقل) و اراده. و در واقع این سه بعد جسم و روح و عقل است. در بررسی فاکتورهای انسانی بیشترین توجه به جسم می شود که سلامت و بیماری هایش کاملا مشهود است ولی از عقل و روح و مسائل و عوارضش کمترین سخنی به میان نمی آید در حالی که بیماری های عقلی و روحی بسیار وخیم تر و به مراتب درمانش سخت تر است. چه بسیار کسانی که از بیماری های جسمی رنج می برند ولی دارای روحیه خوبی هستند و حتی همین روحیه عالی باعث بهبود بسیاری از بیماری ها گشته است.

ارتباط دکوراسیون و فرهنگ

ولی اگر کسی دچار بیماری های روحی و روانی گردد دیگر نمی توان با چنین آدمی به راحتی زندگی کرد و این چنین گفته اند که وجه تمایز انسان و حیوان در عقل است و هم چنین روح الهی که خدا در او دمیده و همین دو هم مایه شرافت و برتری انسان بر حیوانات و تمام موجودات گشته و او را اشرف مخلوقات نام نهاده است. پس به همین جهت حفظ سلامتی در ابعاد روحی و روانی بسیار با اهمیت تر از رعایت نکات بهداشتی جسمی است و البته این مطلب پر واضح است که این ها هیچ کدام باهم تعارض و تضادی ندارند که بخواهیم با رعایت یکی از دیگری دست برداریم.

البته ما در این مختصر، در مقام نقد و بررسی ارگونومی نیستیم( اگر چه لازم است تا در این مقوله نیز کمی عمیق تر و وسیع تر نظر بیافکنیم) بلکهفقط می خواهیم به بعضی روابط در این میان اشاره کنیم. شاید گفته شود که در ارگونومی و بررسی عوامل انسانی، به ابعاد روحی و روانی از جهت فشارها و بعضی استرس های وارده بر انسان در محیط پرداخته شده اما در این مدل پرداختن در مقایسه با جسم آن قدر اندک و تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود است که می توان آنرا نادیده گرفت.

نقد و بررسی انسان و دکوراسیون

در جایی که به کم ترین و کوچک ترین مسائل و عوارض جسمی توجه فراوانی می گردد تا حدی که حتی زاویه مناسب برای نشستن و تکیه دادن و ایستادن و….. محاسبه می گردد و کتاب های قطوری به بررسی موشکافانه حضوز انسان در تمامی عرصه ها و محیط ها و عوارض این حضور و مشکلات و اثرات سوء محیط بر انسان می پردازد، چگونه است که از تاثیرات روحی و روانی این حضور و مشکلات ماوراء جسمی که برای انسان پیش می آید سخنی به میان نمی آید.

البته در پاسخ به این مطلب گفته می شودکه اخلاق مسئول این امر است نه ارگونومی ولی در این مجال ما در پی بیان این مطلب هستیم که ارگونومی به معنای عام خود حتی این مسائل را نیز در بر می‌ گیرد و غفلت از این گونه امور در واقع پرداختن فقط به یک بعد و آن هم بعد حیوانی انسان می باشد.

ارگونومی و مبلمان و دکوراسیون داخلی

در این میان بررسی های ارگونومیکی در مبلمان نیز مانند دیگر عرصه های طراحی مفصل مورد توجه قرار گرفته ولی از جنبه های روحی و روانی ارگونومی در مبلمان کاملا غفلت گردیده که به بعضی از این نکات به طور مختصر اشاره ای خواهیم کرد. توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از اشیاء و تکنولوژی ها همراه با عوارضشان ظهور می کنند و ناخودآگاه این عوارض تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم در نحوه زندگی خصوصا فرهنگ ها می گذارد که دکوراسیون نیز از این قاعده مستثنی نیست و کاملا واضح است که این تاثیر و تاثیرات هنگامی که از منظر ارگونومی نگریسته شود تمام انسان ها را در برمی گیرد نه فقط فرهنگ کشور ما را.دکوراسیون و فرهنگ

ملیت و دکوراسیون

ملیت و دکوراسیون داخلی می توان نکاتی فراملیتی و شامل تمامی فرهنگ ها در نظر گرفت.( البته فرهنگ هایی که برخواسته از فطرت سالم و روح انسانیت باشد) همان طور که بر فرض، زاویه ۱۳۵ درجه را برای پشتی صندلی مناسب ترین زاویه می دانیم و اگر این زاویه ۷۰ درجه باشد کاملا آنرا نهی می کنیم لازم است تا از بسیاری از سبک ها، مدل ها، چیدمان ها و یا حتی دکوراسیون و رنگ و نور پردازی ها و ….. دکوراسیون و فرهنگ نهی کنیم زیرا اگر چه برای جسم مضر نیست ولی برای روحیه افراد بسیار نامناسب است. بدین معنی که ممکن است مثلا این مبلمان بسیار راحت باشد و برای کمر مناسب ولی روحیه خود پسندی و تکبر را در صاحب آن ایجاد نماید و یا این نحوه چیدمان باعث جدایی افراد خانواده از هم می گردد نه باعث تجمع آن ها.

تاثیرات دکوراسیون در فرهنگها

دکوراسیون و فرهنگ اگر چه ممکن است این مد الان در اروپا مطرح باشد ولی با فرهنگ ما سازگاری چندانی نداشته باشد گرچه اگر بهتر بررسی شود مشخص می گردد که این دکوراسیون حتی در آن فرهنگ هم ایجاد جدایی و عدم اعتناء اعضای خانواده به سیر زندگی همدیگر از آن جلوگیری گردد. نکاتی در زمینه مبلمان گفته شد که جایگاه همگی آن ها در همین جاست ولی این نکات فقط در مبلمان نیست بلکه در چیدمان، رنگ، نور، فرم و…. نیز مطرح است. دکوراسیون و فرهنگ

دکوراسیون داخلی

استفاده از سبک های ناهمگون در چیدمان و نور پردازی های خاص و غیر طبیعی و بکارگیری فرم های ناآشنا با فرهنگ اقوام، تاثیر خطوط صاف و خشک و بدور از هر گونه انعطاف، عدم استفاده از جزئیات ظریف و زیبا و شدها مورد دیگر باعث می گردد تا در طول زمان تغییراتی اساسی در فزهنگ و روحیه استفاده گر پدید آید.دکوراسیون داخلی

به یاد آوردید گذشته های نه چندان دور را که در آن تمامی اجزاء منازل و اماکن دارای جزئیات زیبا و خاطره انگیز بود و در همه جا می توانستیم این جزئیات را ببینیم در حالی که اکنون به کلیات پرداخته می شود ودکوراسیون و فرهنگ  فقط به بکار بردن چند نکته کلی اکتفا می گردد غافل از اینکه این موارد نیز از جمله ضرورت های طراحی است که وظیفه ما طراحان می باشد.دکوراسیون و فرهنگ

ادامه مطلب: وبلاک دکوراسیون

مقاله دکوراسیون داخلی

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *