فنگ شویی

فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل

فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل

فنگ شویی و دکوراسیون داخلی

به کمک فنگ شویی ۱ فضای داخلی خانه را اصلاح کنید و انرژی های مثبت را به جریان اندازید. خانه شما از این پس مظهر آسایش، آرامش و نشاط خواهد بود. فنگ شویی( در لغت به معنای باد و آب) هنر چیدمان محیط برای ایجاد تعادل و هماهنگی بهتر میان انرژی هایی است که ما را احاطه کرده اند. اصول فنگ شویی از چند هزار سال پیش بارها مورد توجه قرار گرفته و هنوز با زندگی های پر اضطراب و خانه های مدرن ما مطابقت دارد.


فنگ شویی در دکوراسیون داخلی ساختمان

فنگ شویی
فنگ شویی

اصول و عقاید فنگ شویی و انرژی چی

از نظر فنگ شویی با ایجاد تعادل میان پنج عنصر بنیادی( چوب، آتش۲، خاک ۳، آهن ۴ و آب ۵) می توان نظم لازم برای تغییر انرژی یک مکان را ایجاد کرد و با تقویت انرژی حیاتی مکان ها ((چی)) ۶ مانع از نشر انرژی های منفی و امواج مخرب شد. زمانی که توده های انرژی راکد را آزاد می سازیم و به آن ها جهت می دهیم تا بدون محصور شدن جریان یابند در می یابیم که احساس آرامش، آسودگی و هم چنین اعتماد به نفس بیشتری داریم. فنگ شویی هم چنین برای دو نیروی متضاد و در عین حال مکمل(( یین و یانگ)) نقش اساسی قائل است. از نظر فنگ شویی در دکوراسیون داخلی این دو اصل مبدا انرژی همین عمل را در محیط پیرامون ما انجام می دهد.

بنابراین شاید بهتر است دکوراسیون خانه خود را به روشی اصلاح کنیم که انرژی های مثبت راحت تر جریان یابند. ممکن است شما از طراحی نظم در خانه خود کاملا راضی باشید اما می توانید برای اصلاح و بهبود جزئیات از فنگ شویی استفاده کرده و به  نتایج مطلوب تری دست یابید. سعی بر این است که بدون نیاز به وارد شدن به پیچ و خم ها و اصول پیچیده فنگ شویی،  با ارائه راهکارهای عملی، دکوراسیون داخلی خانه را ساماندهی کرده و با جاری ساختن انرژی های مثبت، خانه را به مکان سلامت جسم و روح تبدیل سازیم.

البته مراقب باشید که در به کارگیری اصول فنگ شویی با صبر و حوصله عمل کنید و پس از انجام هر تغییر در فنگ شویی خانه، اثر آن را ارزیابی و سپس تغییر دیگری را شروع کنید. به قول چینی ها مانند جادوگری که تازه به چوب جادو رسیده است عمل نکنید.

پنج اصل کلی فنگ شویی در این زمینه عبارتند از:

۱. فنگ شویی توصیه نمی کند که قواعد آن مو به مو اجرا شود‌. این اصول را فقط در اتاق هایی به کار برید که فکر می کنید لازم است.

۲. به کارگیری فنگ شویی اضافه کردن اشیای ساخت چین به لوازم خانه نیست.

۳. هر وسیله شکست، خراب و بی استفاده را بازبینی کنید و شهامت دور ریختن یا تعمیر مجدد آن را داشته باشید.

۴. هدایا و وسایلی را که از آن ها خوشتان نمی آید در کمدهایتان انبار نکنید. کمترین ضرری که دارند این است که بیهوده فضایی ارزشمند شما را از بین می برند.

۵. از بی نظمی بپرهیزید، هوا را تهویه کنید و به طور مرتب خانه را نظافت کنید تا انرژی مثبت آزادانه جریان یابد.

فنگ شویی پیروی از خرافات و موهوم پرستی های چین باستان نیست، مدیتیشن و تمرین روحی نیست، روشی زودگذر و دوره ای نیست، جادو هم نیست، بلکه هنری است ساده، انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط، آرامش و تعادل در زندگی روزمره که با انواع سبک های دکوراسیون سازگاری دارد…

فنگ شویی
فنگ شویی

جهت جنوب شرق:

انرژی «چی» در این بخش بنا نه به اندازه شرق ولی تا حد قابل توجهی شکل فعال، تیز و شلوغ دارد که نوعی رشد آرام و یکنواخت در زندگی ایجاد می کند و برای شروع کار و حرفه جدید مفید است. جنوب شرق قسمت ثروت و دارایی است‌. از دست رفتن و ضعف این بخش از بنا باعث کاهش درآمد ساکنین می شود یا باعث می شود تا آنچه به واسطه کار و تلاش به دست می آید به سادگی از دست برود.

باد سمبل جنوب شرق است. در طبیعت، باد با پخش کردن بذر گیاهان نوعی ارتباط ایجاد می کند. به همین ترتیب این قسمت بنا برای فعالیت هایی که نیاز به ارتباط و خلاقیت دارد مناسب است. به این صورت آشپزخانه، دفتر کار و استودیو می توانند در این قسمت قرار گیرند.

قرار داشتن اتاق خواب در این بخش اشکالی ندارد. رنگ نزدیک به این قسمت سبز تیره است. به همین ترتیب، سبز تیره نشانه برگ های مسن و بالغ است( نسبت به شرق). این قسمت در شرکت ها و بناهای تجاری اهمیت زیادی دارد. تقویت این بخش اثر بسیار خوبی در ثروت و درآمد ساکنین دار‌د. تقویت شرق و جنوب شرق با گیاهان سبز و یا قرار دادن آب نما و آکواریوم ممکن است.

جهت جنوب شرق در فنگ شویی

جهت جنوب شرق: Sun، عدد: ۴، منطقه: ثروت، عنصر: چوب، عنصر مولد، آب، عنصر مخرب: فلز، عنصر فرساینده: آتش، رنگ : سبز تیره، رنگ سازگار: سبز- آبی، رنگ ناسازگار: طلایی- نقره ای، فصل: بهار، اوقات شبانه روز: قبل از ظهر، سمبل: باد، شکل : استوانه، انرژی : بیرون رو، عضو خانواده: دختر بزرگ.

جهت قرار گیری کل بنا و معماری ساختمان، محل قرار گرفتن ساختمان نسبت به وضعیت خیابان های اطراف و … طراحی رنگ های فضای داخلی و چیدمان وسائل کار مثل وضعیت میز کار نسبت به بازشوهای اتاق ها و یا چگونگی قرار گرفتن دستگاه های تاسیساتی یا تزئیناتی موجود در محل کار و یا حتی نظم و انضباط وسایل روی میز کار مواردی هستند که مشاوران فنگ شویی به آن ها دقت داشته و در هر موقعیتی مناسب ترین طراحی را انتخاب کرده و بدین ترتیب در بهبود کیفیت زندگی و کار هر شخص و همین طور کل گروه نقش موثری ایفا می کنند.

 

توصیه های مفید فنگ شویی

 • توجه ویژه به ورودی اصلی هر خانه و مجتمع مسکونی الزامی است.
 • ورودی اصلی خانه را نباید به انبار و محل نگهداری اشیای اضافی تبدیل کرد.
 • آسانسور، راه پله ها و راهروی ساختمان باید روشن و از عرض کافی برخوردار باشند. دقت در کیفیت پوشش کف راهروها، پوشش دیوارها و نوع روشنایی آن ها بسیار مهم است.
 • ورودی داخلی نیز باید تا حد امکان وسیع، روشن و خلوت باشد تا انرژی (( چی)) بتواند بدون محصور شدن وارد شود و آزادانه حرکت کند.
 • بنابراین از گذاردن رخت آویز برای آویزان کردن لباس در این فضا خودداری کنید مگر این که آن ها را داخل کمد یا گنجه مخصوص این کار جای دهید.
 • کفش ها نیز به همین ترتیب در جا کفشی چیده شوند.
 • اگر ورودی شما کوچک و تاریک است انرژی (( چی )) برای داخل شدن به بخش های مختلف خانه دچار مشکل خواهد شد. زیرا این امکان باید از روشنایی کافی برخوردار باشد.

در صورت امکان نصب یک لوستر با کریستال های کوچک باعث افزایش (( چی)) مثبت و مفید می شود اما اگر این کار با سبک دکوراسیون شما سازگاری ندارد از لامپ های هالوژن یا نورافکن های کوچک چند جهته استفاده نمایید و نور را به چهار گوشه ورودی پخش نمایید.

 • ادامه توصیه های مفید فنگ شویی

  بهتر است شب ها به ویژه در زمستان چراغ ها روشن باشند.

 • برای اینکه ورودی بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد رنگ روشن و درخشانی برای دیوارهای این مکان استقبال انتخاب کنید و باز هم توجه داشته باشید هرچه اثاثیه کمتر باشد این فضا آزادتر و بازتر می شود.
 • اگر ورودی کوچک است یک آینه بزرگ در این مکان نصب کنید ولی مراقب باشید که آینه را جلوی در ورودی قرار ندهید زیرا از نظر فنگ شویی این کار انرژی های مثبت را باز پس می فرستد.
 • در سرویس های بهداشتی نباید روبه روی در ورودی قرار گیرند زیرا(( چی)) وارد آنجا شده و تحلیل خواهد رفت. اتاق خواب و آشپزخانه نیز نباید روبه روی در ورودی باشند.
 • اگر اتاق خواب شما روبه روی در ورودی است، در این صورت ناخودآگاه احساس امنیت نخواهید کرد زیرا اتاق شما بسیار در معرض دید است.
 • در مورد آشپزخانه نیز ممکن است مدام احساس گرسنگی کنید. در عوض بهتر است اتاق نشیمن رو به روی در ورودی باشد.
 • مقابل در ورودی فرش نرمی پهن شود و در صورت امکان گذاردن یک کنسول و گلدان طرح دار روی آن وسیله مناسبی خواهد بود. دیوار روبه روی در ورودی محل مناسبی برای نصب دعاها و نمادهای مذهبی است.

 

دو توصیه مهم فنگ شویی:

توصیه اول: دوری از انباشتگی

یکی‌ از مهم ترین توصیه های فنگ شویی بیرون کردن انباشتگی ها، انباشتگی ها از محل کار و زندگی مان است. دکوراسیون داخلی به اطراف خود دقت کنید و ببینید چقدر چیزهای غیر ضروری دارید. ممکن است در ظاهر چیزی نشان داده نشود و محل کار و زندگی شما مرتب به نظر برسد ولی من چند جا را به شما می گویم تا دوری در آن ها بزنید و قدری بیشتر دقت کنید: به داخل کشوها و کمدهای لباس خود نظری بیندازید. ببینید چقدر آشفتگی مشاهده می شود. اگر قرار بوده که فلان کشو برای یک تیپ لباس باشد، چقدر آن را رعایت کردید؟ چقدر لباس های خود را قاطی و درهم و بی نظم قرار دادید؟ داشبورد ماشین خود را باز کنید.

چقدر کاست های غیر ضروری دارید که مدت ها است آن ها را گوش نکردید؟ چقدر قاب و قوطی اضافه، رسید برگه های جریمه و اشیاء بدردنخور در آن دارید؟ به درون انباری منزل نگاهی بیندازید. آنجا چه خبر است؟

این یکی احتمالا تعریف کردن ندارد! اگر در خانه میز تلویزیون دارید به آن دقت کنید. ممکن است روی آن دستگاه پخش ویدئو، DVD، یا امثال آن باشد. چقدر در اطراف آن چیزهای بدرد نخور و گرد و خاک مشاهده می کنید؟ پشت و زیر آن را چند وقت است پاک نکرده اید؟

اهمیت نظم در فنگ شویی

شما شب ها روی چقدر آشغال و خرت و پرت می خوابید؟ به زیر تخت خود نگاهی انداخته اید، کشوی
میز کارتان را باز کنید. مخصوصا کشوهای پایینی. به درون آن ها نگاهی بیندازید، اگر کامپیوتر دارید به درون دایر کتوری های مختلف سری بزنید. بهتر است این کار را از روی قسمت درایوها انجام دهید. چقدر فایل های بدرد نخور، عکس های بی مصرف، اسناد غیر ضروری دارید که می شود آن ها را پاک کرد یا درون یک سی دی یا فلاپی جا داد و گذاشت که دستگاه بیچاره نفس بکشد؟ در یخچال خانه چقدر چیزهای بدرد نخور دارید؟

مواد غذایی یا داروهایی که فکر کردید اگر در یخچال بمانند روزی بدرد می خورند ولی شاید در حال حاضر مصرف آن ها باعث شود به دکتر و بیمارستان نیاز پیدا کنید! اگر در دستشویی منزل آینه هایی دارید که در درون کشوها و پشت آن ها جایی برای قرار دادن وسایل اطلاح، شانه و امثال آن ها وجود دارد، بد نیست آن را هم بررسی کنید. اشیاء غیر ضروری می تواند همه جا باشد.

فنگ شویی در دکوراسیون داخلی , بازسازی ساختمان , غرفه سازی , تعمیرات ساختمان , نقاشی ساختمان , غرفه سازی نمایشگاهی , طراحی دکوراسیون داخلی,

توصیه دوم: محل تخت خواب

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

قرار دادن صحیح تخت یا رختخواب امری مهم برای داشتن خواب مناسب است. در فنگ شویی توصیه های فراوانی برای قرار دادن محل مناسب جهت خوابیدن وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

– هرگز به صورتی نخوابید که پاهایتان به سوی در ورودی اتاق باشد.

– هرگز در جایی نخوابید که بالای سرتان مقدار زیادی کتاب وجود داشته باشد. کتاب ها باید درون قفسه کتاب باشند و قفسه دارای در باشد.

ایتم های دکوراسیون و فنگ شویی اتاق خواب

 • زیر تخت خود را خالی کنید. نگذارید فضای خالی زیر تخت به انباری مبدل شود. شما شب ها روی همین وسایل می خوابید و همین باعث می شود تا خواب های ناراحت داشته باشید.
 • ملحفه های خود را مرتب عوض کنید. رنگ آن ها نیز مهم است. ملحفه های آبی یا تیره باعث سرد شدن بدن و داشتن خواب عمیق می شود.
 • اگر برای بیدار شدن در صبح، دردسر دارید بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید.
 • به علاوه بعد از شستن ملحفه ها حتما آن ها را اطو کنید. گرمای اطو به آن ها انرژی می دهد و خوابیدن روی ملحفه تمیز و صاف ارزش دادن به خواب است.
 • اگر شما به اندازه متوسط بخوابید، حدود یک سوم عمر خود را در خواب سپری می کنید‌. بنابراین قسمت مهمی از عمر شما در خواب طی می شود.
 •  برخی ایتم های دکوراسیون و فنگ شویی اتاق خواب

 • اگر نزدیک پنجره می خوابید دست کم نیم متر با آن فاصله بگیرید و شب ها پرده اتاق را بیندازید. مهم نیست شما در منطقه گرمسیر یا سردسیر زندگی می کنید، پنجره محل مکش انرژی اتاق به بیرون است و همین امر نیروی شما را در خواب ضعیف می کند.
 • هیچ وقت بعد از بلند شدن از خواب با لباس خواب در اتاق راه نروید. لباس هایی که با آن ها خوابیدید، انرژی خواب را به خود جذب کرده اند که انرژی سرد و سکون است.
 • شما بعد از بیدار شدن از خواب به حرکت در زندگی نیاز دارید. بنابراین آن ها را عوض کنید.
 • بهتر است بعد از در آوردن لباس های خواب، آن ها را برای مدت یک ربع روی بند لباس بیندازید تا هوا بخورند، اگر بتوانید آن ها را آفتاب بدهید که خیلی عالی است.
 • در اتاق خواب گل و گیاه فراوان قرار ندهید.
 • گل ها و گیاهان شب ها دی اکسید کربن پس می دهند و شما را اذیت می کنند.
 • اگر دوست دارید حتما در اتاق گیاه داشته باشید، یک گیاه کوچک کافی است.

انرژی چی

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *