دکوراسیون داخلی اتاق خواب

طراحی دکوراسیون داخلی فضای خواب،اتاق خواب

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

اصول طراحی اتاق خواب


دکوراسیون داخلی اتاق خواب

دکوراسیون داخلی اتاق خواب
دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

 


بهتر است قاب عکس و تابلو نیز مطابق با دکور چوبی اتاق، چوبی انتخاب شود و همین امر باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین اجزای داخلی اتاق می شود. استفاده از قاب های فلزی متعدد در اتاق هایی که دکور فلزی و فرفوژه دارند کاملا مناسب است و توصیه می شود. معمولا برای زیباتر شدن جایگاه تخت های دونفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهای نقاشی بر روی دیوار بالایی تخت استفاده کنید. اگر دوست دارید که با یک تابلو و یا تنها یک قاب عکس، دیوار بالایی تخت را تزیین کنید ترجیحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالای تخت انتخاب کنید. ولی اگر می خواهید از تعداد تابلوهای بیشتری برای تزیین دیوار استفاده کنید، مناسبت تر از تابلوهای طولی یعنی تابلوهایی با عرض کم و طول زیاد استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب  آرامبخش

فضای آرام بخش یک اتاق خواب باید همواره فضایی ارامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد. برای نرمی و لطافت پوشش های پارچه ای تخت خواب علاوه بر نوع جنس و مرغوبیت پارچه، شستشوی مرتب و استفاده از نرم کننده ها ضروری است. اگر کوچکترین روشنایی در خواب شما اختلال ایجاد می کند، باید به فکر تهیه یک پوشش ضخیم برای پنچره اتاق باشید تا نوری اندک هم به اتاق نفوذ نکند. استفاده از پرده های غلتکی و رولی تیره رنگ نیز مناسب می باشد. اگر شما از تاریکی می ترسید و یا احساس خطر می کنید، یک چراخ خواب دیواری یا رومیزی و یا آباژوری زیبا و هماهنگ بارنگ های اتاق گزینه های خوبی هستند تا با روشنایی اندکی خود در طول شب به شما امکان خوابی بی دغدغه و راحت بدهد.

رنگ های گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزی های پرمایه و آجری های به کار رته در طرح های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی با شکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر به کارگیری این رنگ ها در فضای اتاق استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرح دار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچه های سوزن دوزی و قلم کار غنا و جذابیت این دکوراسیون را دوچندان می کند. برای نیل به موفقیت در ترکیب سطوح طرح دار گوناگون در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.


استفاده از تابلو در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

هرچه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد آن تابلو با دکور اتاق، هماهنگ تر شده و هرچه پنهای قاب کمتر باشد تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب جلوه بیشتری خواهد داشت. همچنین استفاده از تک مبل کمک می کند تا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم آید. برای تفکیک این فضا در کنار تک مبل می توان از نور موضعی ( آباژور) استفاده کرد. بهترین آباژورها در کنار تک مبل ها، آباژورهایی هستند که نورشان به سمت پایین پرتو داشته باشد.

یک اتاق خواب خوب اتاقی است که احساس آرامش را منتقل کند و مکانی باشد برای استراحت و تجدید مجدد بعد از یک روز کار و فعالیت. طراحی داخلی اتاق خواب از آن جهت بسیار مهم است که حس آرامش و راحتی را در بدو ورود انتقال دهد. اولین فاکتورهایی که در اتاق خواب چشم ها را خیره می کنند، رنگ دیوارها، کفپوش، و تخت خواب است پس باید آن ها را به گونه ای رنگ بندی کرد که در اولین نگاه حس آرامش را منتقل کنند. از طرفی چیدمان اتاق باید کاملا براساس نظر صاحب اتاق باشد چرا که سبک چیدمان اتاق نمایانگر شخصیت فرد است.

دکوراسیون اتاق را ساده، جذاب و همواره مرتب نگه دارید اما تغییرات جزئی چیدمان و رنگ را در ابتدای هر فصل فراموش نکنید تا همیشه اتاق خواب منحصر به فرد و جذابی داشته باشید. در اینجا تصاویری از طراحی های مدرنی از اتاق خواب را می بینید که می تواند الهام بخش شما برای طراحی دکوراسیون اتاق خوابتان باشد.


استفاده از رنگ هارمونیک در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

استفاده از ترکیب رنگ های هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند می تواند در دکوراسیون یک اتاق خواب بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا می آفریند. آنچه باید در طراحی رنگ دکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخاب مجموعه ای از رنگ ها بلکه میزان به کارگیری آن ها و سطوحی که اشغال می کنند در مقایسه با هم نیز اهمیت بسزایی برخوردار است.

همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزییاتی چون یک قاب عکس، حاشیه های کاغذ دیواری  نصب شده به دیوار، تکرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی های و حتی قرار دادن یک جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش می تواند به دکوراسیون یک اتاق منسجم و هماهنگی بیشتری ببخشد. آویزهای پارچه ای در قسمت بالا و پشت تخت، فضایی رمانتیک و خاص به دکوراسیون داخلی اتاق خواب می بخشد و می تواند تخت خواب را بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل کند.


چگونگی ایجاد اتاق خواب رمانتیک

ایجاد یک اتاق خواب راحت و رمانتیک به معنای کنار هم قراردادن اجزا به صورتی است که هم شما و هم همسرتان احساس آرامش و راحتی نمایید. بعضی از این اجزا عبارتند از: رنگ ، نور ، مبلمان و دکور . برای ایجاد اتاق خواب رمانتیک به احساسات خود دقت کنید و ایده های مختلف را ازمایش نمایید و به احساسات شریک خود به این تغییرات نیز توجه نمایید.دکوراسیون داخلی اتاق خواب

رنگ اثر عمیق و موثری بر ذهن شما دارد. حتی نگاه کردن به رنگ ها احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کند. بنابراین در انتخاب رنگ برای اتاق خوابتان حساس باشید. قرمز رنگ عاشقانه و رویایی می باشد. استفاده از روتختی یا کوسن های قرمز در اتاق خواب به ایجاد محیط عاشقانه کمک می کند. البته اگر انسان عصبی مزاجی هستید از رنگ قرمز دوری کنید چون علاوه بر عشق، قرمز تحریک کننده عصبانیت نیز می باشد.رنگ  سبز و ابی ، رنگ های خودمانی و ارامش بخشی هستند و در دکوراسیون داخلی اتاق خواب ایجاد حس راحتی می نمایند. سبز رنگ سنتی ازدواج و باروری است. رنگ هایی که چندان مناسب یک اتاق خواب رمانتیک نمی باشند عبارتند از : سفید، خاکستری، صورتی و زرد.

البته استفاده از آنها در بعضی وسائل موردی ندارد اما به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب ایده جالبی نمی باشد، سفید و خاکستری رنگ های بسیار ساده هستند و نوعی احساس خلسه و بی حالی ایجاد می کنند رنگ زرد به مقدار زیاد، چشم را اذیت کرده و حس عصبانیت را بر می انگیزد. رنگ صورتی باعث ارامش و شادی است اما در نظر عموم این رنگ بسیار دخترانه است و ممکن است مردان از این موضوع احساس نارضایتی کنند

interior design


تاریخچه دکوراسیون داخلی

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که پیشینه این هنر به چه زمانی باز می گردد، مطمئنا علاقه انسان به تزیین و آرایش محل زندگی اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع رسانی، نقش تزیینی نیز داشته اند. به هر روی، هنگامی که در سال 922 ، هاوارد کارتر باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون را گشود، نقاب طلای  خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزیینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزیینات و طراحی را در اختیار محققان گذاشته که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.

حفاری های اولیه نشان داد که حتی بی نواترین خدمتکاران مصری هم ، لوازم  روزمره خانه شان را تزیین می کرده اند ، امری که براساس استانداردهای فعلی در خور توجه است این که مصریان هرگز به راحتی رازهای خود را برملا نمی کردند، به همین روی مشخص نیست که دقیقا علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است. فرضیه ها و استدلال های مستمری در این زمینه مطرح شده است.

سبکهای ابتدایی دکوراسیون داخلی

آن چه می دانیم این است که سبک های آغازین طراحی از مصر نشات گرفته اند. رومی ها اساتید مسلم طراحی بوده اند و هنوز هم از بسیاری جهات، خصوصا در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهانند. علاقه وافرشان به اشیاء زیبا و سبک آسایش طلبانه شان در آثار به جا مانده کاملا قابل ملاحظه است. آن ها علاقمند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعی شان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند. به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین های این هنر محسوب می شوند. میزان آسایش و نقاشی های زیبای فضای داخلی خانه هایشان که به صورت نقاشی دیواری و موزائیک کاری کف جلوه نمایی می کرد، از شگفت آورترین موفقیت های طراحی داخلی آن زمان بوده است .

سبک های دکوراسیون

آن ها با تمامی آراستگی و آذینی که می توانستند متصور شوند مبلمان، میزهایی با پایه های پنجه مانند، صندلی، اثاثیه خاص و مبلمان راحتی را طراحی می کردند و می ساختند. ضیافت ها و شیوه زندگی مجلل مهم ترین بخش هستی شان بود و از این رو این امر را در آرایش خانه هایشان متجلی می ساختند. برخلاف رومیان، یونانی ها در زمینه دکوراسیون داخلی چندان شهره نبودند و شهرت اصلی شان به خاطر سبک معماری فوق العاده شان است که هنوز هم در شهر اتن قابل ملاحظه است. پس از سقوط امپراطوری رم و اشاعه مسیسحیت ، سبک سرد و صومعه مانند بر دکوراسیون داخلی خانه ها حکمفرما شد. شیوه های کلاسیک ، آزادی طراحی، زیبایی دوستی و تجمل پرستی رومی جای خود را به تخته های تیره و خانه های بی تزیین دادند.

گرچه هنرمندان دوران گوتیک ( که متاثر از معماری سلجوقیان ایران بودند ) ، سعی کردند تا حدی از این بی پیرایگی بکاهند، اما عملا این سبک تا زمان ظهور رنسانس حکمفرما بود. با تولد دوباره آزادی های هنری، زیبایی و تزیین، مجددا به خانه ها بازگشت. تعدد هنرمندان به نامی که پس از رنسانس با آن ها روبرو می شویم، خود گواهی بر این امر است.

طراحی دکوراسیون به سبک شرق.

در ملل شرقی نیز علاقه دکوراسیون داخلی زیبا کاملا اشکار است. مبلمان و تزیینات چینی، فرش های ایرانی، صدف کاری های ژاپنی و مجسمه ها و نقاشی های پررنگ و لعاب هندی، همه نشان دهنده علاقه به این ملل به زیباسازی فضای زندگی شان است. گرچه سبک دکوراسیون داخلی شرقی با شیوه غربی آن تفاوت های بسیاری دارد. با این همه اگر علاقمندید تا به عنوان یک دکوراتور داخلی حرفه ای به کار مشغول شوید، بهتر است پیش از هرکاری به مطالعه دقیق و کامل تاریخ هنر و معماری بپردازید تا کاملا با انواع سبک ها و شیوه های مرتبط با این حرفه آشنا شوید. بسیاری از طراحان داخلی سرشناس، سبک ها و مبلمان هایی را به نام خود به جا گذاشته اند.

گرچه ساختمان ها و فضای داخلی آن ها باید سبک و شیوه زندگی زمان خود را منعکس کنند، اما این عمل بدون آگاهی از پیشینه آن ها میسر نمی شود. بسیاری از طراحان داخلی با آمیختن چند سبک و حتی به کاربردی المان های شرقی و غربی در مکانی واحد ، فضایی را خلق می کنند که علاوه بر تنوع و زیبایی، آرمشی خاص را برای ساکنینش به ارمغان آورد. در این کتاب تا جایی که میسر شود به سیستم و سبک ها اشاره خواهم نمود تا شما در زیبایی این هنر سردرگم و اثرهای شما که با تلاش و هزینه فراوان به وجود می آید، فاقد ارزش های معماری نگردد.

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *