سبک مدرنیسم

سبک مدرنیسم و معماری

سبک مدرنیسم ؛ معماری اروپا ؛ اغاز دوران مدرنیسم ؛ سبک مدرنیسم و معماری | دکوراسیون داخلی کندو | مقاله علمی دکوراسیون داخلی | مرجع دکوراسیون

سبک مدرنیسم
سبک مدرنیسم

سبک مدرنیسم

با پایان جنگ جهانی و نیاز شدید به ترمیم خرابی های جنگ و تولید انبوه ساختمان، گرایش به سمت معماری مدرن افزایش یافت.  لذا استفاده از تکنولوژی روز، مصالح مدرن، پیش ساختگی، عملکردگرایی و دوری از سبک های مر زرق و برق تاریخی مورد توجه قرار گرفت. در این دوره معماری مدرن به عنوان تنها سبک مهم و آوانگارد در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن به صورت یک سبک جهانی در اقصا نقاط گیتی گسترش یافت. معماری مدرن، اعتقاد شدیدا قدرت یافته به ترقی خواهی صنعت است و ترجمان اش به سبک بین المللی خالص و سفید( یا دسته کم زیبایی ماشینی) با هدف دگرگون ساختن جامعه هم در حساسیت اش و هم در ساختار اجتماعی اش.

تفکر مدرنیسم

می توان مدرنیسم را نخستین واکنش فکری بزرگ نسبت به بحران اجتماعی و فروپاشی دین مشترک دانست. همان طور که پیش تر بیان شد آغاز مدرنیسم را می توان از رئالیسم یا مکتب شیکاگو دانست که به راسیونالیسم (سبک جهانی) و بعد با هاوس و سپس به آن چیزی که ما مدرنیسم می نامیم ختم می شود، که یک دوره پنجاه ساله را در بر می گیرد.

 

از مشخصات بنیادین مدرنیسم عبارتند از:

۱. تداوم عناصر التقاطی ناشی از روش های تاریخی قزن نوزدهم.

۲. توجه به اهمیت کاربری مصالح خصوصا آجر در رابطه با کیفیت های سازه ای عناصر تزئینی.

۳. گرایش به طراحی لوازم از طراحی سرامیک و دست گیره ها گرفته تا طرح آسانسور و اثاثیه منزل.

۴. استفاده از شیوه دورنمایی به مثابه عناصر ساختاری وابسته به روش های سازه ای هم چنین طرح های خیالی مورد توجه قرار گرفت.

خصوصیات متعدد معماری مدرن

یکی از خصوصیات متعدد معماری مدرن این بود که در ساختمان ها ماهیت مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گرفت و این مصالح به صورت طبیعی خود تا آن جا که ممکن بود دست نخورده و بدون پوشش و پرده در ساختمان به کار گرفته شدند، چون استفاده از تزئینات در معماری را کهنه پرستی و ظاهرسازی دانسته و چنین اعلام شد که به جلوه آوردن ماهیت مصالح که به صورت طبیعی، نه ساختگی و مصنوعی، به غنای معماری بیفزایند مورد توجه قرار گرفت. نکته دیگر امکان دادن به تمام عوامل ساختگی بود تا نقشی را که در ساختمان دارند بنمایانند.

در معماری گذشته، به طور مثال پلکان اغلب در میان دیوارهایی سنگین و در فضایی سبک مدرنیسم که در پس خانه بود و بیشتر مناسب پستو و صندوق خانه از دیده پنهان می شد. معماری مدرن نه تنها نشان داد که پله را می توان در معرض دید نهاد بلکه می‌توان آن را عاملی ساخت که بر غنای معماری بیفزاید.نقاشی ساختمان

صداقت و اخلاق در معماری

مراد از صداقت و اخلاق در معماری مدرن از جمله همین آشکار گذاشتن عوامل ساختمانی  تاکید بر آن ها بود. از دیگر ویژگی های معماری مدرن این بود که توانست از امکانات مهندسی بهره گیرد و با به کار گیری سبک مدرنیسم اسکلتی مرکب از تیرها و ستون ها که بار ساختمانی بنا را فقط در نقاطی معین متمرکز و تحمل می‌کند دیوار به پرده ای صرفا برای محصور و متمایز کردن فضا تبدیل کند.

درهم شکستن معماری باروک و رنسانس

معماری مدرن نمای یکسره و یکنواخت رنسانس و باروک را می شکند، در معماری رنسانس به ویژه در قصرهای باروک تمام ساختمان نمایی یکسره و یکنواخت داشت اگر سبک مدرنیسم در پشت نما آشپزخانه یا پله یا اتاق بود در نما یکسان ظاهر می شد. اما در معماری مدرن , دکوراسیون داخلی  به مدد تکنولوژی میسر شد که شخصیت هر بخش بنا را مشخص و معلوم در پیکر آن نشان داد.

نقطه آغازین و شروع معماری مدرن

از این رو معماری مدرن اصیل آن معماری است که هر قسمت نمودار شخصیت وهویت خویش باشد. محتملا می توان قصر بلورین را که به سال ۱۸۵۱ برای نمایشگاه لندن ساخته شد نقطه آغازی برای معماری مدرن دانست. این نکته اگر هم از لحاظ تاریخی دقیق نباشد واجد اهمیت است. زیرا در اینجا بود که مظاهر بارز یکی از عواملی که باعث پیدایش معماری مدرن شد و در گسترش و تحولات آن نیز نقش اساسی بازی کرد به گونه ای بی سابقه تجلی یافت.

نمایشگاه مدرن آهن و شیشه

ساختمان بزرگ بلورین توسط جوزف پاکستن برای نمایشگاه مدرن یعنی آهن و شیشه بود که اجزا به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید و در محل نصب شدند. چارلز چنکر تاریخ نگار و منتقد معماری، تاریخ دقیق مرگ معماری مدرن را ۱۵ ژانویه ۱۹۷۲ ساعت ۲۳:۳ بعد از ظهر بیان کرد، زمانی که مجموعه آپارتمان های مسکونی[پروت ایگو] در شهر سن لوییس آمریکا توسط دینامیت منهدم شد. جنکز بیان می کند که این مجموعه آپارتمان ها نماد معماری مکعب شکل و بدون تزئینات مدرن بود.

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

modenism

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *