نمایشگاه

برگزاری نمایشگاه

نمایشگاه  بین المللی

اصول و فنون برگزاری نمایشگاه

سیر تاریخی نمایشگاهها در ایران

با توجه به سابقه تمدن بشری در ایران زمین و وجود بازارها در کنار بنادر و داخل شهرها، موید این مسئله است که از دیر باز ایرانیان علاقه و توجهی خاصی به تجارت و ایجاد بازار داشته اند. بازار در زبان پهلوی به وازار آمده که به معنای محل داد و ستد و اجتماع است. بازار در تمدن ایران و جهان سابقه چند هزار ساله دارد. از همان هنگام که انسان موفق به تولید محصول بیشتر از نیاز خود گردید و به فکر مبادله آن با دیگر محصولات و تولیدات مورد نیاز خود افتاد، مراحل شکل گیری بازار آغاز شد.

برای این منظور ابتدا فضاهای بازی در مجاورت روستاهای بزرگ به این کار اختصاص دادند که در فصولی از سال و به تدریج در روزهایی از هفته، محل اجتماع، داد و ستد و مبادله منطقه می شد. سپس به گسترش جوامع و مبادلات، زمان، مکان، شکل و ساختار ان نیز دچار تغییرات و تحولات کاملی گردید و به تدریج از حالت موقت به دائمی و از وضعیت فاقد سرپناه و معماری به ساختارهای معماری متشکلی و دائمی تبدیل گردید.

نمایشگاههای فروشی کالاهای مصرفی

بازارهای مکاره (نمایشگاههای فروشی کالاهای مصرفی) غیر از بنادر و شهرهای بزرگ در مسیر راههای بازرگانی همچون جاده ابریشم که از ایران عبور می کرد نیز بر پا میشد.

بر پایه اطلاعات موجود در منابع تاریخی، از اواخر قرن اول هجری به بعد در بسیاری از شهرهای جدید و کما بیش همه شهرهای قدیمی، فضاهایی ساخته شده ای وجود داشت که بصورت بازار و جهت نمایشگاههای موقتی و دایمی مورد استفاده قرار می گرفت. مجموع بازارهای شهرهای اسلامی علاوه بر کار کردهای اقتصادی و تجاری،نمایشگاه در زمینههای مختلف اجتماعی، مذهبی و سیاسی نقشی غیرقابل انکاری داشته و به همراه مساجد جامع، بخش مهم و مرکزی بافت قدیم را به وجود میاورده است. در دوره قاجاریه به همت عباس میرزا نمایشگاه بزرگی در تبریز برپا شد که در آن مصنوعات ایران به نمایش درآمد، در این نمایشگاه بازرگانی از کشورهای روسیه و عثمانی نیز بازرگانانی حضور داشتند.

تاریخجه برگزاری نمایشگاه

ناصرالدین شاه در سفر اول خود به غرب در سال ۱۲۴۸ هجری از نمایشگاه بزرگ وین در کشور اتریش بازدید بعمل آورد و با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی و بزرگی نمایشگاه، پس از بازگشت به ایران تصمیم گرفت همچون آنها، محلی برای احداث نمایشگاه ها اختصاصی و نسبت به ساخت و راه اندازی نمایشگاه اقدام نماید. مشارکت ایران در نمایشگاه های خارج از کشور برای اولین بار به سال ۱۸۵۱ مصادف با برپایی نمایشگاه قصر بلورین لندن باز میگردد که با اعلامیه میرزا تقی خان امیرکبیر صاحبان صنایع در این نمایشگاه شرکت و در آن کالاهای ایرانی

از جمله پارچه های قلمکار، فرش و صنایع دستی، کاشی و انواع خشکبار به نمایش گذارده شدند در کشور ایران اولین نمایشگاه بزرگ صنعتی در سال ۱۳۳۷ برگزار گردید. این نمایشگاه عمدتاً به صنایع پیشرفته اختصاصی داشته و دولت ایتالیا کلیه تولیدات صنعتی خود را در ایران به معرض نمایشی و فروش گذاشت.

به دنبال این نمایشگاه  و موفق بودن آن، دولت تصمیم گرفت در پی جلسات متعدد با صنعتگران و بازرگانان و اظهار تمایل آنان، نمایشگاهی در خور نام ایران بوجود بیاورد و پیرو این تصمیم بخشی از اراضی اوین در شمال تهران (حدود ۲ میلیون مترمربع) به این امر اختصاص یافت و کلنگ احداث این نمایشگاه در سال ۱۳۴۶ به زمین خورد و در سال ۱۳۴۸، نمایشگاه بین المللی آسیایی در محل تازه تأسیس که به محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران نامیده میشد، تشکیل گردید. این نمایشگاه بازتاب جهانی عظیمی پیدا نمود و تهران را به عنوان یک بازار بالقوهٔ جهانی به دنیا معرفی نمود.

تاریخ نخستین نمایشگاه بین المللی

اما تاریخ نخستین نمایشگاه بین المللی در تهران به سال ۱۳۵۲ بر میگردد. در این سال حدود ۷۰ شرکت انگلیسی جهت شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی نمودند و در تاریخ هفدهم شهریور ماه ۱۳۵۲ نخستین نمایشگاه بینالمللی در تهران و با شرکت ۲۱ کشور از سراسر دنیا ,try شرکت بازرگانی و مؤسسه تولیدی خارجی و ۱۳۰ شرکت کننده داخلی برگزار گردید. در این نمایشگاه بیش از یک میلیارد ریال کالا در برابر دیدگان بازدیدکنندگان قرار گرفت. این نمایشگاه در وسعتی معادل ۲۳ هزار مترمربع فضای سرپوشیده و ۳۴ هزار مترمربع فضای باز، برگزار و شرکتهای تولیدی،

صنعتی داخلی در ۹ رشته صنعتی، تولیدات خود را عرضه نمودند و حدود ۶۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و نمایشگاه بیشترین تعاملات صورت گرفته در نمایشگاه در زمینه ماشینهای نساجی، تولیدات ساختمانی، پلاستیک سازی، ماشین آلات راهسازی و ساختمانی دکوراسیون داخلی  بود.

پس از آن و در شهریور ماه ۱۳۵۳ نیز با حضور ۳۲ کشور خارجی، دومین نمایشگاه بینالمللی در تهران برگزار گردید. بدین ترتیب تا سال ۱۳۵۷ یعنی قبل از پیروزی انقلاب هر ساله نمایشگاههای بینالمللی در شهریور ماه برگزار گردید. البته علاوه بر این نمایشگاهها چند نمایشگاه دیگر نیز در سال های قبل از انقلاب در زمینه های تخصصی برگزار گردید. البته در سال ۱۳۵۸ به دلیل تغییرات بنیادی در ساختار اقتصادی و سیاسی کشور، نمایشگاه بینالمللی برگزار نگردید. ولی در سال بعد و در تاریخ بیست و هشتم شهریور ماه سال ۱۳۵۹، هفتمین نمایشگاه بینالمللی در تهران با شرکت پانزده کشور خارجی برگزار گردید.بازسازی ساختمان

این نمایشگاه به لحاظ ماهیت با نمایشگاههای قبلی تفاوت قابل ملاحظهای داشت چرا که در این نمایشگاه دولت ایران به شرکت کنندگان تأکید داشت که از معرفی و عرضه کالاهای لوکس و تجملی خودداری کرده و غرفه سازی بیشتر به معرفی وسایل تولیدی، صنعتی و واسطهای بپردازند.

ادغام نمایشگاه های بین المللی

در سال ۱۳۵۹ سازمان نمایشگاههای بین المللی با مرکز توسعه صادرات ایران ادغام شد و امور برگزاری نمایشگاهها در داخل و خارج از کشور با هدف افزایش و توسعه صادرات غیر نفتی و تأمین کالاهای سرمایه ای مورد نیاز، از کشورهای دیگر به مرکز توسعه صادرات واگذار شد. و به دنبال توسعه فعالیتهای نمایشگاهی، در سال ۶۰ مرکز توسعه صادرات ایران در ۲۳ نمایشگاه بین المللی خارج از کشور شرکت کرد که آغازی خوب در راهیابی و کسب تجربه در بازراهای جهانی به شمار میآمد. پس از آن هر ساله نمایشگاه های بینالمللی با کیفیت برتر و اهداف توسعه ای بیشتر صورت گرفت که به تعدادی در زیر اشاره میشود.نمایشگاه

در روز بیست و نهم شهریور ماه سال ۱۳۶۱، هشتمین نمایشگاه بینالمللی بازرگانی تهران را با شرکت ۲۳ کشور خارجی به همراه ۷۰ شرکت داخلی و ۴۲ تعاونی تولیدی برگزار نمود. نهمین نمایشگاه بینالمللی بازرگانی تهران نیز از نوردهم تا سیام شهریور ماه ۱۳۶۳ با حضور سی کشور از پنج قاره جهان و ده ها واحد صنعتی، تولیدی و بازرگانی ایران و ۴۸۰ شرکت داخلی و حارجی در فضائی بالغ بر یک صد هزار مترمربع برگزار گردید. دهمین نمایشگاه بینالمللی تهران از بیستم تا سی و یکم شهریور ماه سال ۱۳۶۳، به مدت دوازده روز با حضور ۳۸ کشور خارجی و حدود ۱۲۰ شرکت و کارخانه تولیدی در ۶۰ هزار مترمربع فضای سرپوشیده و ۷۵ هزار مترمربع فضای باز برگزار شد. یازدهمین نمایشگاه بینالمللی تهران در سال ۱۳۶۴ در تقویم نمایشگاهی مرکز توسعه صادرات با حضور ۳۶ کشور و ۶۸ شرکت خارجی و ۱۴۴ شرکت داخلی برگزار گردید.نقاشی ساختمان

برگزاری نمایشگاه بین المللی

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تهران از چهارم تا چهاردهم شهریور ماه سال ۱۳۶۵ با شرکت سیتی از ۳۴ کشور از پنج قاره جهان و ۷۶ شرکت داخلی در محلی دائمی نمایشگاهها برگزار گردید. در این سال همچنین جزئیات لایحه انتزاع امور نمایشگاه ها از مرکز توسعه صادرات در تاریخ سیست و ششم تیر ماه در مجلس شورای اسلامی طرح و تشکیل شرکت سهامی نمایشگاههای جینالمللی ایران به تصویب رسید. سیزدهمین نمایشگاه بینالمللی تهران از بیست و یکم شهریور ماه تا اوایل مهرماه سال ۱۳۶۶ با شرکت سی کشور خارجی برگزار شد. چهاردهمین نمایشگاه بینالمللی تهران که با عنوان توسعه صادرات صنعتی نام گذاری شده بود با حضور ۳۶ کشور جهان روز بیست و یکم شهریور ماه لغایت اول مهر ماه سال ۱۳۶۷ برگزار شد.

یانزدهمین نمایشگاه بین المللی تهران با حضور ۴۱ کشور از ۲۶ شهریور ماه لغایت ۵ مهر ماه سال ۱۳۶۸ در محلی دائمی نمایشگاهها برگزار شد.

دهیم تا هجدهم مهرماه سال ۱۳۶۹ مقارن با برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تهران جد. در این نمایشگاه ۴۱ کشور و ۳۸ شرکت خارجی، ۳۳ ارگان دولتی و پنجاه شرکت خارجی شرکت داشتند که ۴۶ هزار و ۱۳۹ مترمربع فضای سر پوشیده و ۴۰ هزار مترمربع فضای باز در اختیار شرکتها و تولید کنندگان قرار گرفت در این میان از اواسط سال ۶۹ مرکز توسعه صادرات ایران ابتکار جدیدی به خرج داد و نمایشگاههای تخصصی بینالمللی (صادراتی) در ارتباط با رشتههای گوناگون برگزار نمود. هدف اصلی از اجرای این نمایشگاهها معرفی و به نمایش گذاشتن کالاهایی بود که احتمال بالقوه صادرات آنها زیاد باشد.

دستیابی به توسعه صادرات با برگزاری نمایشگاه

در عمل نیز نمایشگاههای بین المللی تخصصی نقش مهمی در شناساندن کالاهای تولیدی ایران و همچنین صادرکنندگان ایران و در نتیجه افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی را در برداشته است. در سال ۱۳۷۸ با مصوبه مجلس شورای اسلامی شرکت سهامی نمایشگاه های بینالمللی جمهوری اسلامی ایران بوجود آمد و عملا از مرکز توسعه صادرات ایران جدا گردید و بصورت یک شرکت دولتی، که دارای وظایفی بشرح ذیل بود – برگزاری نمایشگاه های تخصصی، اختصاصی و بینالمللی بازرگانی در داخلی و خارج از ایران – همکاری با اتحادیه های نمایشگاههای جهانی و قبول عضویت انها و شرکت

در سمینارها و کنفرانسهای مربوط و اقدام به تشکیل اینگونه مجامع با رعایت قوانین و مقررات در ایران – نمایشی و معرفی دستاوردها و تولیدات صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدمات بازرگانی فنی و مهندسی کشور جمهوری اسلامی ایران از طریق برپایی و اداره مراکز و غرفههای نمایشگاهی در داخلی و خارج از ایران – مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در امور مربوط به وظایف شرکت اعم از وظایف جاری و یا تاسیس و یا مشارکت در تاسیس نمایشگاه های دائمی و موقت داخلی و خارجی از طریق سرمایهگذاری، شروع به فعالیت نمود و عملا بصورت مستقل امور نمایشگاه ها را عهده دار گردید.

مقالات دکوراسیون داخلی و معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *